Meals Til Monday 5k & Half Marathon

Age Group Results

October 29, 2016


Results By Lima Run N Jog


5k Men: Top Finishers 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
5k Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59
Half Marathon Men: Top Finishers 1-10 11-14 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Half Marathon Women: Top Finishers 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Laury Arkus 772 41 10 22:05.8 22:05.8 7:07/M
2 Angela Dennison Lima OH 790 34 11 22:40.1 22:40.1 7:19/M
3 Ellie Arkus 771 12 12 22:56.6 22:56.6 7:24/M
Top

Female 10 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lauryn Auchmuty 773 9 15 23:31.7 23:31.7 7:35/M
2 Carmen Blaine Elida OH 639 10 33 27:21.2 27:21.2 8:49/M
3 Lucy Bensinger Elida OH 633 8 38 28:41.7 28:41.7 9:15/M
4 Alyian Boyer 797 7 90 42:56.8 42:56.8 13:51/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jenna Wireman Lima OH 714 13 18 23:46.1 23:46.1 7:40/M
2 Zoe Foxvog Lima OH 649 11 43 29:35.2 29:35.2 9:33/M
3 Lydia Bassett Lima OH 631 14 53 30:34.4 30:34.4 9:52/M
4 Alana Boyer 796 11 69 35:45.6 35:45.6 11:32/M
5 Molly Hansen Cridersville OH 655 12 70 35:45.7 35:45.7 11:32/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tori Bowen 792 19 17 23:40.7 23:40.7 7:38/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sarah Conn Ottawa OH 646 26 24 25:10.3 25:10.3 8:07/M
2 Alisha Rinehart Cridersville OH 621 29 34 27:39.9 27:39.9 8:55/M
3 Maggie Wheeler Elida OH 712 23 52 30:28.0 30:28.0 9:50/M
4 Lauren Faris 799 26 54 30:44.9 30:44.9 9:55/M
5 Elise Minick Van Wert OH 670 29 62 32:36.8 32:36.8 10:31/M
6 Jennifer Rockhold Lima OH 624 27 68 35:15.5 35:15.5 11:22/M
7 Lindsay Arnott Van Wert OH 630 21 92 46:31.2 46:31.2 15:00/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Christy Broshes Lima OH 642 39 20 24:03.7 24:03.7 7:45/M
2 Jenny Blaine Elida OH 638 39 25 25:17.7 25:17.7 8:09/M
3 Heather Cole Elida OH 645 38 26 25:21.5 25:21.5 8:11/M
4 Alisa Agozzino Lima OH 626 37 27 25:57.0 25:57.0 8:22/M
5 Katie Burgbacher Lima OHIO 727 30 32 26:44.1 26:44.1 8:37/M
6 Kara Stechschulte Fort Jennings OH 709 35 41 29:00.6 29:00.6 9:21/M
7 Lisa Zaagman 757 32 45 29:45.0 29:45.0 9:36/M
8 Laura Mitchell Lima OH 671 33 47 30:11.5 30:11.5 9:44/M
9 Erin Neth 736 36 48 30:14.2 30:14.2 9:45/M
10 Christie Foxvog Lima OH 650 31 61 31:52.9 31:52.9 10:17/M
11 Angela Unverferth 765 30 66 34:26.6 34:26.6 11:06/M
12 Laura Honigford Gilboa OH 658 33 71 35:50.5 35:50.5 11:34/M
13 Andrea Thaman Ottawa OH 711 31 72 35:50.5 35:50.5 11:34/M
14 Nicki Angel Van Wert OH 627 31 73 36:39.8 36:39.8 11:49/M
15 Helly Ebbeskotte 774 39 85 40:00.4 40:00.4 12:54/M
16 Julie Long Elida OH 663 38 87 42:34.2 42:34.2 13:44/M
17 April Boyer 795 38 89 42:56.6 42:56.6 13:51/M
18 Patricia McKinney 731 39 91 42:57.5 42:57.5 13:51/M
19 Kristi Klopfenstein Wapakoneta OH 661 35 94 47:16.7 47:16.7 15:15/M
20 Elizabeth Wenning 780 30 96 53:59.0 53:59.0 17:25/M
21 Anna Lewis 720 35 97 53:59.2 53:59.2 17:25/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mary Rex-Maley Lima OH 730 42 50 30:17.1 30:17.1 9:46/M
2 Andrea Liles Lima OHIO 739 41 51 30:17.2 30:17.2 9:46/M
3 Holly Bertka Bluffton OH 635 46 55 30:50.1 30:50.1 9:57/M
4 Amy Hansen Cridersville OH 654 46 56 31:05.7 31:05.7 10:02/M
5 Melissa Michael Elida OH 668 44 59 31:33.7 31:33.7 10:11/M
6 Angie Anthony Elida OH 628 47 64 33:20.7 33:20.7 10:45/M
7 Christa Quail Kenton OH 726 43 79 38:26.6 38:26.6 12:24/M
8 Debi Marshall Lima OH 745 43 82 38:37.8 38:37.8 12:27/M
9 Cheryl Grover Waynesfield OH 653 47 83 38:48.5 38:48.5 12:31/M
10 Jennifer Truman 775 42 86 40:00.5 40:00.5 12:54/M
11 Linda Mohlmeister 732 46 88 42:46.5 42:46.5 13:48/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cathy Boedicker Lima OHIO 728 57 40 28:53.7 28:53.7 9:19/M
2 Penny Minick Van Wert OH 669 58 58 31:26.3 31:26.3 10:08/M
3 Maggie Burch Sidney OH 644 51 65 34:19.2 34:19.2 11:04/M
4 Ruth Bassett Lima OH 632 54 74 36:48.3 36:48.3 11:52/M
5 Lisa Maples Celina OH 664 55 95 47:18.3 47:18.3 15:15/M
6 Rhonda Johnson Van Wert OH 659 53 98 1:03:31.7 1:03:31.7 20:29/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Caleb Buekey 752 24 1 17:33.9 17:33.9 5:40/M
2 John Schniedebusch 753 15 2 18:25.4 18:25.4 5:56/M
3 Corbin Fingerle 783 16 3 18:34.7 18:34.7 5:59/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Luke Boeckman 770 14 14 23:22.2 23:22.2 7:32/M
2 Connor Broshes Lima OH 643 13 22 24:47.3 24:47.3 8:00/M
3 Joshua Grover 791 13 78 38:18.2 38:18.2 12:21/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jon Stotts 716 15 4 18:41.5 18:41.5 6:02/M
2 Bailey Gibson 788 15 13 23:07.9 23:07.9 7:27/M
3 Gavin Peare 717 18 16 23:40.0 23:40.0 7:38/M
4 Jacob Michael Elida OH 667 16 46 30:05.5 30:05.5 9:42/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Zach Jones Lima OH 719 20 23 24:53.6 24:53.6 8:02/M
2 Tim Folger Wapakoneta OH 648 26 28 26:20.6 26:20.6 8:30/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nathan Westenbarger Elida OH 706 33 21 24:40.9 24:40.9 7:57/M
2 Aaron Bensinger Elida OH 634 38 39 28:45.1 28:45.1 9:16/M
3 Matthew Mitchell Lima OH 672 34 49 30:14.5 30:14.5 9:45/M
4 Scott Neth Lima OH 673 36 63 33:15.4 33:15.4 10:44/M
5 Jay Doute Lima OH 744 38 67 34:37.0 34:37.0 11:10/M
6 Brad Goldsberry Lima OH 651 31 77 37:13.4 37:13.4 12:00/M
7 Brent Goldsberry Lima OH 652 35 81 38:27.8 38:27.8 12:24/M
8 Arthur Zapata 758 34 84 39:10.0 39:10.0 12:38/M
9 Shelby Jordan 761 33 93 47:16.1 47:16.1 15:15/M
10 Brian Aguilar 722 34 99 2:10:47.0 2:10:47.0 42:11/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joe Earl Elida OH 647 43 5 19:24.8 19:24.8 6:15/M
2 Ron Wireman Lima OH 715 49 6 19:25.7 19:25.7 6:16/M
3 Brandon Blaine Elida OH 640 41 19 24:01.2 24:01.2 7:45/M
4 Mark Mathews Elida OH 665 47 29 26:21.3 26:21.3 8:30/M
5 Matt Anthony Elida OH 629 47 31 26:36.5 26:36.5 8:35/M
6 Justin Schroeder Findlay OH 703 40 37 28:03.8 28:03.8 9:03/M
7 Darin Michael Elida OH 666 48 60 31:33.9 31:33.9 10:11/M
8 Jon Hiestand Wapakoneta OH 656 43 76 37:12.0 37:12.0 12:00/M
9 Brian Jones Findlay OH 718 46 80 38:27.2 38:27.2 12:24/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Sanderson Vanwert OH 660 55 7 19:27.6 19:27.6 6:16/M
2 Jay Prichard Van Wert OH 747 59 8 20:35.4 20:35.4 6:38/M
3 David Hawkins 793 50 9 22:04.2 22:04.2 7:07/M
4 Scott Campbell 768 53 30 26:29.6 26:29.6 8:33/M
5 Matthias Rinehart Cridersville OH 623 52 36 28:02.1 28:02.1 9:03/M
Top

Male 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Boedicker Lima OHIO 729 64 35 27:51.4 27:51.4 8:59/M
2 Rick Sealscott Van Wert OH 748 62 42 29:01.1 29:01.1 9:22/M
3 Kevin Kidd Lima OH 787 60 44 29:40.4 29:40.4 9:34/M
4 Thom Baker 789 65 57 31:21.7 31:21.7 10:07/M
5 Keith Boyd Lima OH 641 62 75 36:52.1 36:52.1 11:54/M
 

Half Marathon

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jamie Goudy 759 35 4 1:40:42.8 1:40:42.8 7:41/M
2 Debbie Bowman Elida OH 675 46 8 1:47:27.8 1:47:27.8 8:12/M
3 Leah Sanderson Lima OH 697 49 9 1:48:15.8 1:48:15.8 8:16/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Katie Fisher 784 15 21 1:57:51.9 1:57:51.9 9:00/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kati O'Neill Wapakoneta OH 690 21 10 1:48:29.0 1:48:29.0 8:17/M
2 Heather Pulford Indianapolis IN 695 28 30 2:03:01.5 2:03:01.5 9:23/M
3 Kamie Pulford 721 21 31 2:03:01.5 2:03:01.5 9:23/M
4 Kristen Kueterman Versailles OH 685 21 39 2:11:08.6 2:11:08.6 10:01/M
5 Alaina Schulze Minster OH 698 21 41 2:12:27.8 2:12:27.8 10:07/M
6 Danon Kaiser Edon OH 684 26 57 2:38:34.2 2:38:34.2 12:06/M
7 Courtney Thomas Medina OH 702 22 60 2:50:09.0 2:50:09.0 12:59/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nealy Sarver 743 34 36 2:08:36.3 2:08:36.3 9:49/M
2 Krista Sprouse Lima OH 701 35 40 2:11:29.5 2:11:29.5 10:02/M
3 Beth Keehn 794 39 45 2:14:30.6 2:14:30.6 10:16/M
4 Maria Smith 776 35 46 2:15:02.4 2:15:02.4 10:18/M
5 Jennifer McMichael 779 37 47 2:15:02.6 2:15:02.6 10:18/M
6 Angela Quintero Lima OH 696 37 52 2:29:48.8 2:29:48.8 11:26/M
7 Mandy Morrison 756 37 53 2:31:11.8 2:31:11.8 11:32/M
8 Danielle Prince Akron OH 694 32 55 2:31:12.6 2:31:12.6 11:33/M
9 Amber Palassis 741 31 59 2:50:08.6 2:50:08.6 12:59/M
10 Leah Lynch Lima OH 689 34 61 3:12:32.5 3:12:32.5 14:42/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Amanda Koch 800 41 37 2:09:47.8 2:09:47.8 9:54/M
2 Kristi Lehmkuhl Lima OH 738 43 38 2:10:07.3 2:10:07.3 9:56/M
3 Andrea Mangette Delphos OH 755 45 49 2:20:46.1 2:20:46.1 10:45/M
4 Stephanie Bowersock 777 40 50 2:21:00.2 2:21:00.2 10:46/M
5 Elizabeth Prince North Canton OH 693 41 54 2:31:11.9 2:31:11.9 11:32/M
6 Arlene Pisel Lima OH 692 42 56 2:32:48.9 2:32:48.9 11:40/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gayle Miller Lima OH 782 57 26 2:01:33.4 2:01:33.4 9:17/M
2 Mary Head 749 58 42 2:12:54.6 2:12:54.6 10:09/M
3 Marcia Greve Lima OHIO 781 57 51 2:29:48.3 2:29:48.3 11:26/M
Top

Female 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Vicki Hughes 766 64 43 2:13:26.5 2:13:26.5 10:11/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Eric Bontrager Lima OH 737 41 1 1:30:32.6 1:30:32.6 6:55/M
2 Cody Sonneberg 734 16 2 1:32:35.5 1:32:35.5 7:04/M
3 Steve Burchette Lima OH 733 41 3 1:37:52.2 1:37:52.2 7:28/M
Top

Male 10 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Caleb Lehman Celina OH 687 10 44 2:13:34.9 2:13:34.9 10:12/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joe Parker 764 12 34 2:08:25.4 2:08:25.4 9:48/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John Kidd 786 23 12 1:49:34.9 1:49:34.9 8:22/M
2 Travis Compton Belle Center OH 676 21 14 1:51:59.1 1:51:59.1 8:33/M
3 Thomas Arnott Van Wert OH 674 24 19 1:55:21.3 1:55:21.3 8:48/M
4 Matt Ironwing III Cleveland OH 683 21 33 2:07:25.5 2:07:25.5 9:44/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Anthony Tegenkamp 769 39 5 1:43:07.2 1:43:07.2 7:52/M
2 Jr Kennedy 798 37 6 1:43:24.3 1:43:24.3 7:54/M
3 Brent Smith Bowersville OH 700 36 13 1:51:53.0 1:51:53.0 8:32/M
4 Joe Pisel Lima OH 691 38 15 1:52:15.7 1:52:15.7 8:34/M
5 Andrew Plaassis 740 32 23 1:58:06.8 1:58:06.8 9:01/M
6 Ben Blumenstein 746 34 58 2:49:03.0 2:49:03.0 12:54/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Josh Horstman 767 40 11 1:48:45.6 1:48:45.6 8:18/M
2 Brad Contris Harrod OH 678 49 16 1:52:16.2 1:52:16.2 8:34/M
3 David Pauff 751 48 17 1:52:58.8 1:52:58.8 8:37/M
4 Greg Lang 763 47 20 1:56:32.3 1:56:32.3 8:54/M
5 Scott Siatkosky Lima OH 699 47 25 2:01:19.6 2:01:19.6 9:16/M
6 Douglas Leader Bowling Green OH 686 49 27 2:02:22.2 2:02:22.2 9:20/M
7 David Stall Lima OH 778 47 28 2:02:54.0 2:02:54.0 9:23/M
8 Dana Sutherland 742 40 35 2:08:35.1 2:08:35.1 9:49/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ron Bonifas Delphos OH 785 57 7 1:47:19.1 1:47:19.1 8:12/M
2 Dennis Ley Coldwater OH 688 50 18 1:52:59.0 1:52:59.0 8:37/M
3 Steve Mangette Delphos OH 754 53 24 1:59:20.2 1:59:20.2 9:07/M
4 Larry Heiing Delphos OH 682 53 29 2:02:54.4 2:02:54.4 9:23/M
5 Shaun Compton Belle Center OH 677 51 32 2:06:40.1 2:06:40.1 9:40/M
6 Mike Devita 762 58 48 2:18:11.3 2:18:11.3 10:33/M
Top

Male 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Steve Jenkins Bellefontaine OH 760 69 22 1:57:53.4 1:57:53.4 9:00/M