Lima YMCA/Kewpee Triathlon/Duathlon

Age Group Results

July 31, 2016


Results By Lima Run 'N Jog Club www.limarunjograceresults.com


Triathlon-Male Men: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
Triathlon-Female Women: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
Tri-Team-Male Men:
Tri-Team-Female Women:
Tri-Team-co-ed 0-99
Tri-Team-Master
Duathlon Men: Top Finishers 1-19 35-39 50-54 60-99
Duathlon Women: Top Finishers 30-34 40-44 50-54
Duathlon - 2 person
Tri-2person
Duathlon - 3 person

Triathlon-Male

Top

Open Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Sam Switzer 98 54 1 6:08.9 1:14HY 0:37.1 1 38:51.3 23.2mph 0:39.1 3 21:18.7 6:52/M 1:07:35.3
2 2 Derek Kuhlman 56 19 3 7:36.8 1:31HY 0:35.0 2 39:05.7 23.0mph 0:29.7 2 21:03.2 6:47/M 1:08:50.5
3 3 Andrew Stroh 96 21 2 6:43.9 1:21HY 0:56.2 3 41:36.0 21.6mph 0:33.7 1 19:25.4 6:16/M 1:09:15.5
 
Top

Male 19 & Under

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 9 Tom Ballas 5 17 12 8:53.9 1:47HY 1:36.1 2 44:34.7 20.2mph 0:55.6 2 18:18.6 5:54/M 1:14:19.1
2 15 Joseph Ballas 7 15 6 7:25.8 1:29HY 1:39.9 7 48:16.7 18.6mph 0:55.3 3 19:04.2 6:09/M 1:17:22.1
3 20 Wyatt Stahl Lima OH 587 18     8:56.3 13 51:51.6 17.4mph 0:19.5 1 17:30.5 5:39/M 1:18:38.0
4 21 Cobie Mikesell 69 18 4 6:24.5 1:17HY 1:26.9 6 47:45.2 18.8mph 0:33.0 9 23:05.3 7:27/M 1:19:15.1
5 22 Joshua Kuhlman Lima OH 54 15 5 6:47.4 1:21HY 0:44.8 1 43:42.5 20.6mph 0:21.6 17 27:42.0 8:56/M 1:19:18.5
6 25 Dan Reichenbach 78 18 8 7:38.4 1:32HY 2:02.6 9 49:57.5 18.0mph 0:29.2 5 20:03.4 6:28/M 1:20:11.4
7 27 Alan Holdheide 41 17 15 11:40.7 2:20HY 1:07.7 3 44:55.4 20.0mph 0:35.1 8 22:18.9 7:12/M 1:20:38.1
8 29 Gunner Maher 63 19 9 7:46.8 1:33HY 2:00.1 4 46:03.0 19.5mph 0:43.7 12 24:19.1 7:51/M 1:20:52.9
9 31 Wesley Patton 4 19 10 7:50.4 1:34HY 1:37.7 5 46:53.3 19.2mph 1:34.2 11 23:11.0 7:29/M 1:21:06.7
10 32 Kenton Colvin 21 16 11 8:17.0 1:39HY 2:05.1 8 49:02.8 18.4mph 0:24.9 6 21:35.9 6:58/M 1:21:25.8
11 40 Jake Rethman 81 15 13 9:35.0 1:55HY 2:45.7 11 50:58.3 17.7mph 0:35.0 4 19:16.1 6:13/M 1:23:10.3
12 41 Caleb Schlenker 125 16 1 6:16.0 1:15HY 2:10.9 12 51:17.0 17.5mph 0:26.2 10 23:07.5 7:27/M 1:23:17.8
13 45 Noah Curl 24 19 3 6:19.6 1:16HY 1:04.8 14 52:12.3 17.2mph 0:25.7 13 24:29.1 7:54/M 1:24:31.6
14 48 Kurt Schlenker 124 16 2 6:19.4 1:16HY 2:51.1 10 50:29.9 17.8mph 0:32.6 15 25:41.3 8:17/M 1:25:54.5
15 60 Paul Ritcher 83 12 7 7:32.9 1:30HY 1:46.4 15 54:28.5 16.5mph 0:32.9 16 26:40.3 8:36/M 1:31:01.2
16 69 Collin Luthman 62 16 14 10:42.2 2:08HY 1:40.7 17 59:30.9 15.1mph 0:42.1 7 21:53.9 7:04/M 1:34:30.0
17 82 Josiah Lammers 60 18 16 12:33.1 2:31HY 4:18.9 16 58:40.7 15.3mph 7:06.6 14 25:20.2 8:10/M 1:47:59.7
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 28 Jonathen Robey 84 21 1 5:42.4 1:08HY 1:33.2 5 53:54.6 16.7mph 0:28.7 1 18:59.4 6:07/M 1:20:38.4
2 30 Kevin Holthaus 42 23 4 9:38.1 1:56HY 2:29.1 2 49:03.2 18.3mph 0:37.3 2 19:06.1 6:10/M 1:20:53.9
3 36 Karl Karcher 130 21 3 7:17.7 1:27HY 1:39.6 1 48:05.5 18.7mph 0:38.4 3 24:26.5 7:53/M 1:22:07.9
4 42 Matthew Wilcox 107 20 2 6:48.0 1:22HY 1:12.8 3 49:57.1 18.0mph 0:34.0 4 24:51.9 8:01/M 1:23:23.9
5 62 Daniel Guthrie 34 24     9:48.0 4 53:32.9 16.8mph 0:38.3 5 28:05.4 9:04/M 1:32:04.7
6 76 Dillon Bok 13 24 5 10:40.7 2:08HY 3:16.1 6 54:01.8 16.7mph 1:04.5 6 29:33.1 9:32/M 1:38:36.4
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 16 Ben Kretz 52 29 3 10:35.4 2:07HY 0:48.7 1 40:14.6 22.4mph 0:54.0 3 24:59.2 8:04/M 1:17:32.1
2 18 Tim Reimund Columbus Grove OH 79 27 4 10:54.4 2:11HY 1:36.7 2 43:34.5 20.7mph 1:28.5 1 20:48.3 6:43/M 1:18:22.6
3 24 Brady Prater 123 25 1 6:53.0 1:23HY 0:58.9 3 46:45.1 19.3mph 0:51.8 2 24:30.9 7:54/M 1:19:59.8
4 58 Dustin Wlazlo Lima OHIO 110 26 2 8:56.4 1:47HY 1:58.2 4 47:56.5 18.8mph 1:07.0 5 28:05.5 9:04/M 1:28:03.8
5 67 Sam Schroeder Columbus Grove OH 89 27 5 11:42.7 2:20HY 2:23.8 5 51:08.7 17.6mph 0:42.9 4 26:45.4 8:38/M 1:32:43.7
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 14 Austin Heil 135 30 5 9:44.0 1:57HY 1:02.9 1 42:28.9 21.2mph 0:53.7 1 22:42.6 7:19/M 1:16:52.3
2 17 Aaron Meyers 68 33 1 8:04.1 1:37HY 0:56.8 2 44:29.1 20.2mph 0:41.9 3 24:09.1 7:47/M 1:18:21.3
3 35 Jeffrey Thomas 100 34 3 8:52.4 1:46HY 1:24.9 4 47:44.0 18.9mph 1:01.8 2 22:54.9 7:23/M 1:21:58.2
4 51 Andrew Palassis 76 31 4 9:39.8 1:56HY 1:59.6 3 46:50.2 19.2mph 1:08.4 4 26:46.7 8:38/M 1:26:24.9
5 66 Adam Moorman 70 30 7 11:05.7 2:13HY 2:19.5 5 49:09.1 18.3mph 1:33.0 5 28:27.0 9:11/M 1:32:34.6
6 72 Ryan Siebeneck 90 33 6 10:13.6 2:03HY 2:08.1 6 53:19.1 16.9mph 1:13.9 6 29:28.7 9:30/M 1:36:23.5
7 77 George Venturella 134 34 2 8:07.7 1:37HY 2:17.9 7 58:08.6 15.5mph 1:43.8 7 30:36.2 9:52/M 1:40:54.4
8 84 Jacob King 50 34 8 12:48.6 2:34HY 2:56.5 8 1:07:15.6 13.4mph 1:17.5 8 36:17.7 11:42/M 2:00:36.2
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Alejandro Martinez 118 35 1 6:51.6 1:22HY 0:31.3 2 39:55.3 22.5mph 0:28.8 4 22:15.7 7:11/M 1:10:03.0
2 5 Vahn Fogarty 131 37 5 8:13.7 1:39HY 0:48.0 1 39:06.9 23.0mph 0:39.1 5 22:30.3 7:15/M 1:11:18.2
3 11 Ted Fuller Lima OH 33 39 3 7:42.5 1:32HY 1:11.2 4 44:18.8 20.3mph 0:45.5 1 20:50.3 6:43/M 1:14:48.5
4 33 Nicolas Sorg 91 35 6 8:23.2 1:41HY 2:12.2 8 48:45.9 18.5mph 0:40.7 2 21:27.0 6:55/M 1:21:29.2
5 34 Anthony Tegenkamp 99 39 8 8:45.7 1:45HY 1:47.8 5 47:28.7 19.0mph 0:39.2 7 23:14.4 7:30/M 1:21:55.9
6 37 Brad Heth 39 37 4 8:00.9 1:36HY 1:50.3 6 48:18.4 18.6mph 0:45.7 8 23:44.7 7:39/M 1:22:40.1
7 44 Ryan Jones Columbus Grove OH 43 37 9 9:34.2 1:55HY 2:08.6 7 48:36.4 18.5mph 0:52.9 6 23:12.6 7:29/M 1:24:24.9
8 49 Brendon Matthews 65 36 7 8:44.4 1:45HY 3:01.2 9 51:32.4 17.5mph 0:51.8 3 21:51.7 7:03/M 1:26:01.6
9 50 Safet Hatic 37 39 2 7:18.6 1:28HY 1:59.8 3 43:48.0 20.5mph 0:44.3 9 32:28.8 10:28/M 1:26:19.6
10 83 Josh King 51 36 10 12:47.9 2:33HY 2:55.5 10 1:07:16.7 13.4mph 1:16.5 10 36:19.3 11:43/M 2:00:36.1
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 Sean Martin 64 42 12 10:57.2 2:11HY 1:12.9 1 35:50.2 25.1mph 0:53.5 2 22:49.1 7:22/M 1:11:43.1
2 7 Matt Amos 127 40 7 9:29.6 1:54HY 1:10.8 3 39:00.3 23.1mph 0:44.2 1 22:07.9 7:08/M 1:12:33.0
3 8 Keith Ranly 77 41 5 8:49.6 1:46HY 1:10.7 2 38:26.8 23.4mph 0:36.8 4 23:55.7 7:43/M 1:12:59.8
4 13 Joe Earl Elida OH 27 43 1 6:52.2 1:22HY 0:46.9 6 44:46.0 20.1mph 0:49.1 3 23:12.3 7:29/M 1:16:26.7
5 19 Joel Nott 72 43 2 8:02.7 1:36HY 0:49.8 5 43:01.9 20.9mph 0:32.3 7 26:09.7 8:26/M 1:18:36.6
6 38 Brandon Blaine Elida OH 11 40 6 9:19.2 1:52HY 1:02.2 7 45:09.0 19.9mph 1:10.2 8 26:13.7 8:27/M 1:22:54.5
7 39 Dana Sutherland 97 40 3 8:22.8 1:40HY 1:55.1 8 46:05.1 19.5mph 1:05.3 5 25:31.3 8:14/M 1:22:59.7
8 43 Roger Bowersock 15 42 10 10:34.1 2:07HY 1:07.7 4 40:04.2 22.5mph 1:08.0 13 31:15.3 10:05/M 1:24:09.5
9 55 Austin Sharp 132 40 9 9:51.0 1:58HY 1:42.4 9 48:56.6 18.4mph 0:37.5 6 26:06.5 8:25/M 1:27:14.2
10 61 Jon Frueh 32 40 11 10:50.0 2:10HY 1:39.7 10 50:23.5 17.9mph 0:31.0 9 28:09.7 9:05/M 1:31:34.2
11 71 Kirk Niemeyer 71 43 4 8:42.0 1:44HY 1:36.1 14 53:57.4 16.7mph 0:55.4 12 30:31.6 9:51/M 1:35:42.6
12 73 Jay Osting 73 42 8 9:50.1 1:58HY 1:47.9 13 53:18.1 16.9mph 1:35.4 11 30:05.5 9:42/M 1:36:37.1
13 74 Tim Benjamin Lima OH 10 41 14 12:37.5 2:31HY 2:12.7 11 52:18.0 17.2mph 1:37.3 10 28:33.8 9:13/M 1:37:19.5
14 79 Benjamin Ford 31 44 13 11:15.2 2:15HY 2:44.6 12 52:19.0 17.2mph 1:48.2 14 36:10.1 11:40/M 1:44:17.3
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 23 Ron Wireman Lima OH 112 48 2 9:36.6 1:55HY 1:11.5 2 45:45.8 19.7mph 1:10.0 1 21:49.9 7:02/M 1:19:33.9
2 46 Gene Smith 129 48 1 7:59.5 1:36HY 1:39.0 4 46:51.8 19.2mph 1:19.0 4 27:22.0 8:50/M 1:25:11.5
3 47 Dave Threm 113 45 3 9:47.1 1:57HY 1:23.1 1 45:04.8 20.0mph 1:13.1 5 28:02.6 9:03/M 1:25:30.8
4 56 Tom Barker 8 47 6 12:09.3 2:26HY 2:43.3 3 46:14.1 19.5mph 1:03.6 2 25:21.0 8:11/M 1:27:31.5
5 59 David Aufdencamp 3 49 5 11:45.3 2:21HY 1:53.5 5 48:24.7 18.6mph 0:40.4 3 26:16.4 8:28/M 1:29:00.4
6 70 David Schlenker 126 48 4 10:08.2 2:02HY 2:10.0 6 49:40.1 18.1mph 1:25.8 6 31:06.8 10:02/M 1:34:31.0
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 10 Kurt Kuhlman 59 53 2 8:35.7 1:43HY 0:55.3 1 41:38.8 21.6mph 0:29.4 2 22:54.3 7:23/M 1:14:33.7
2 12 Mike Ballas 6 50 1 7:13.4 1:27HY 1:12.0 2 44:46.7 20.1mph 1:10.2 1 21:17.3 6:52/M 1:15:39.9
3 52 Dave Arens 1 53 4 9:00.6 1:48HY 1:19.8 3 47:15.2 19.0mph 1:49.7 4 27:11.0 8:46/M 1:26:36.5
4 65 Doug Jutte 584 51 6 14:06.6 2:49HY 0:59.9 4 51:44.8 17.4mph 0:43.2 3 24:57.0 8:03/M 1:32:31.7
5 68 David Kretz 53 52             8 1:32:52.0 29:57/M 1:32:52.0
6 75 Kenneth Demarco 25 51 5 11:44.3 2:21HY 1:49.0 5 52:06.8 17.3mph 2:39.4 5 30:08.0 9:43/M 1:38:27.7
7 81 Dean Kales 48 54 3 8:49.8 1:46HY 2:45.1 6 1:02:07.4 14.5mph 1:00.3 6 31:13.8 10:04/M 1:45:56.6
8 86 Richard Eddy II 28 50 7 14:13.0 2:51HY 3:58.6 7 1:16:12.7 11.8mph 2:40.8 7 44:28.2 14:21/M 2:21:33.6
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 26 Jeff Brown 19 58 1 7:23.0 1:29HY 0:58.4 2 45:25.3 19.8mph 0:53.0 2 25:33.9 8:15/M 1:20:13.7
2 53 James Staub 93 59 3 10:45.7 2:09HY 1:18.4 1 44:36.5 20.2mph 1:16.0 3 29:03.2 9:22/M 1:27:00.0
3 54 Greg Herron 586 56     13:14.0 3 48:10.1 18.7mph 1:02.6 1 24:33.8 7:55/M 1:27:00.6
4 80 Michael Tyanan 114 57 2 9:54.1 1:59HY 3:58.7 4 54:40.2 16.5mph 2:02.7 4 34:30.3 11:08/M 1:45:06.3
 
Top

Male 60 and over

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 57 John Guttadore 35 60 2 10:30.8 2:06HY 2:30.8 1 47:14.6 19.1mph 2:02.1 1 25:15.1 8:09/M 1:27:33.5
2 63 Jerry Rex Waynesfield OH 589 65 5 12:04.6 2:25HY 1:10.0 3 51:14.0 17.6mph 0:50.3 2 26:58.9 8:42/M 1:32:18.0
3 64 Douglas Kritzler 133 64 3 10:54.5 2:11HY 2:20.7 2 49:09.8 18.3mph 0:48.2 3 29:10.4 9:25/M 1:32:23.8
4 78 Shobe Steve 94 64 1 9:47.9 1:57HY 2:56.2 4 53:02.3 17.0mph 0:53.2 4 37:06.5 11:58/M 1:43:46.4
5 85 David Legg 61 64 6 14:55.8 2:59HY 4:17.6 5 54:34.8 16.5mph 4:59.8 5 45:52.6 14:48/M 2:04:40.8
6 87 Richard Fuller 119 68 4 11:23.4 2:17HY 4:08.2 6 1:09:11.5 13.0mph 1:41.3 6 59:06.7 19:04/M 2:25:31.3
7 88 Robert Johns 45 76 7 15:32.9 3:06HY 6:02.4 7 1:21:18.5 11.1mph 2:09.1 7 1:01:00.7 19:41/M 2:46:03.9
 

Triathlon-Female

Top

Open Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Debbie Bowman Elida OH 16 46 2 9:00.8 1:48 0:54.8 2 42:15.3 21.3mph 1:01.5 1 22:10.5 7:09/M 1:15:23.1
2 2 Kristen Huener Henney 44 38 3 10:23.8 2:05 1:05.3 1 40:24.8 22.3mph 1:05.4 2 22:23.7 7:13/M 1:15:23.2
3 3 Molly Breslin 17 51 1 7:54.0 1:35 0:57.3 3 44:07.7 20.4mph 0:40.6 3 24:19.3 7:51/M 1:17:59.0
 
Top

Female 19 & Under

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 7 Cassandra Jutte 47 19 1 7:34.8 1:31 2:18.5 1 49:32.5 18.2mph 0:39.7 4 24:39.0 7:57/M 1:24:44.7
2 14 Mackenzie Meyers 67 19 9 11:39.4 2:20 1:31.8 3 53:34.1 16.8mph 0:41.8 1 22:56.0 7:24/M 1:30:23.3
3 15 Kathleen Colvin 20 18 3 8:22.6 1:40 3:02.6 2 53:32.5 16.8mph 1:02.2 3 24:33.0 7:55/M 1:30:33.1
4 23 Krista Walterbusch 115 17 6 8:53.4 1:47 3:12.2 5 55:26.0 16.2mph 2:35.5 5 25:27.7 8:13/M 1:35:35.0
5 25 Brittany Walterbusch 104 15 7 9:46.6 1:57 2:53.4 6 58:51.5 15.3mph 1:05.3 2 24:30.6 7:54/M 1:37:07.7
6 28 Kylie Kuhlman Lima OH 55 17 2 8:06.4 1:37 1:24.7 4 54:36.7 16.5mph 0:26.4 9 33:51.2 10:55/M 1:38:25.5
7 30 Emma Kentner Wapakoneta OH 46 15 5 8:37.4 1:43 2:50.6 7 58:53.8 15.3mph 1:07.5 6 27:46.9 8:57/M 1:39:16.4
8 38 Grace Warnecke 105 19 8 9:56.7 1:59 2:59.8 8 1:03:00.7 14.3mph 1:13.1 8 33:36.8 10:50/M 1:50:47.2
9 39 Louise Richter 82 10 4 8:34.1 1:43 2:24.2 9 1:11:05.3 12.7mph 0:49.5 7 28:07.0 9:04/M 1:51:00.3
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 Kayti Rouch 86 24 1 7:42.4 1:32 1:20.7 1 49:26.1 18.2mph 0:37.3 2 24:12.5 7:48/M 1:23:19.3
2 6 Morgan Rouch 85 21 4 9:44.9 1:57 1:35.2 2 49:32.4 18.2mph 0:29.5 1 22:39.0 7:18/M 1:24:01.1
3 29 Lindsi Woods 111 21 3 9:43.7 1:57 3:23.8 4 58:25.8 15.4mph 0:40.3 3 26:49.2 8:39/M 1:39:02.9
4 33 Amanda Kuhlman Lima OH 58 23 2 8:28.1 1:42 1:25.8 3 54:52.0 16.4mph 0:34.3 4 37:00.9 11:56/M 1:42:21.4
5 42 Caitlin Kales 49 22 5 12:34.7 2:31 2:51.8 5 1:13:10.0 12.3mph 1:17.2 5 44:03.8 14:13/M 2:13:57.7
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 12 Kendra Bassitt 9 26 1 9:49.7 1:58 1:28.5 1 49:33.4 18.2mph 0:47.9 1 26:19.0 8:29/M 1:27:58.6
2 40 Brittany Armbruster 2 29 2 13:58.5 2:48 3:09.4 2 1:02:40.5 14.4mph 0:36.6 2 30:38.2 9:53/M 1:51:03.3
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 8 Kathryn Williams 116 33 3 10:33.6 2:07 1:22.2 2 50:20.6 17.9mph 1:09.3 1 22:29.0 7:15/M 1:25:54.8
2 11 Holly Martinez 117 33 1 7:54.8 1:35 1:20.3 1 49:46.1 18.1mph 1:29.0 2 27:11.2 8:46/M 1:27:41.6
3 21 Jenelia Sarver 88 34 2 9:52.5 1:58 3:00.7 3 52:07.6 17.3mph 1:39.1 3 27:31.2 8:53/M 1:34:11.3
4 37 Amber Palassis 75 30 4 10:54.6 2:11 3:44.1 4 56:03.2 16.1mph 2:08.7 4 34:52.2 11:15/M 1:47:43.0
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 9 Christina Bowersock 14 38 4 10:38.8 2:08 1:47.6 1 45:49.9 19.6mph 1:07.0 3 26:41.0 8:36/M 1:26:04.6
2 10 Becky Heth 38 37 1 9:46.0 1:57 1:22.5 3 50:21.8 17.9mph 0:30.0 1 24:59.9 8:04/M 1:27:00.5
3 13 Beth Brindle 18 37 2 9:50.2 1:58 1:25.4 4 50:38.5 17.8mph 1:19.8 2 25:56.7 8:22/M 1:29:10.7
4 17 Jennifer Blaine 12 39 6 12:44.7 2:33 1:39.4 2 48:53.0 18.4mph 1:32.8 4 27:50.2 8:59/M 1:32:40.3
5 24 Erin Reinhart 80 37 3 10:02.0 2:00 3:05.0 5 53:39.8 16.8mph 1:14.0 5 28:18.0 9:08/M 1:36:19.0
6 35 Cindy Osting 74 37 5 11:05.9 2:13 3:38.7 6 57:54.5 15.5mph 1:22.9 6 28:49.0 9:18/M 1:42:51.3
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 27 Jennifer Halcomb 36 42 1 9:59.8 2:00 1:43.5 1 53:50.2 16.7mph 0:39.0 2 31:37.6 10:12/M 1:37:50.3
2 32 Andria Doyle 26 40 2 10:26.9 2:05 2:54.3 2 1:00:52.5 14.8mph 1:33.6 1 26:28.6 8:32/M 1:42:16.1
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Leah Sanderson 87 49 2 7:42.3 1:32 0:47.6 1 44:32.4 20.2mph 1:12.1 2 25:37.2 8:16/M 1:19:51.8
2 16 Amanda McClellan 66 46 3 8:43.6 1:45 1:48.8 2 51:04.4 17.6mph 1:29.1 5 27:58.9 9:01/M 1:31:05.1
3 19 Nancy Emerick 30 49 1 7:27.7 1:29 1:46.1 4 53:22.5 16.9mph 1:42.8 6 29:16.1 9:26/M 1:33:35.3
4 20 Rhonda Frost 128 49 5 10:23.2 2:05 1:36.4 6 55:35.9 16.2mph 0:59.4 1 25:10.5 8:07/M 1:33:45.6
5 22 Tracey Curl 23 46 4 9:43.0 1:57 1:58.4 7 55:59.7 16.1mph 1:02.3 3 26:18.3 8:29/M 1:35:01.9
6 31 Amy Kentner Wapakoneta OH 585 46           1:12:49.6 4 27:36.9 8:54/M 1:40:26.6
7 34 Jennifer Stevens 95 49 7 11:21.2 2:16 1:43.7 5 54:31.8 16.5mph 2:37.9 7 32:13.5 10:24/M 1:42:28.3
8 36 Mary White 106 49 6 10:25.6 2:05 1:31.1 3 53:10.6 16.9mph 1:33.1 8 41:01.9 13:14/M 1:47:42.4
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 43 Deb Cook 22 54 1 14:34.7 2:55 4:31.2 1 1:08:12.4 13.2mph 2:13.1 1 53:45.0 17:20/M 2:23:16.7
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 26 Sue Hohenbrink 40 55 2 10:22.8 2:04 1:41.7 1 51:54.9 17.3mph 1:04.1 1 32:35.5 10:31/M 1:37:39.1
2 41 Beth Spradlin 92 58 1 9:34.3 1:55 2:45.5 2 1:01:13.1 14.7mph 2:12.2 2 43:40.2 14:05/M 1:59:25.5
 
Top

Female 60 and over

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 18 Deborah Ellis 29 63 1 11:12.2 2:14 2:04.1 1 49:57.8 18.0mph 1:34.7 1 27:56.6 9:01/M 1:32:45.6
 

Tri-Team-co-ed

Top

Mixed 0-99

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Marlena Schaaf Lima OH 122 43 1 7:35.2 1:31HY 0:09.6 1 49:08.7 18.3mph   1 26:19.5 8:29/M 1:23:13.1
 
Top

Mixed 0-99

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 2 Bill McAllister 120 64 2 9:47.0 1:57HY 0:22.7     46:43.1 2 29:17.5 9:27/M 1:26:10.5
 

Duathlon

Top

Open Winners

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 8 Kristeene Kaylor 576 37 2 17:23.3 8:42/M 1:13.5 1 52:17.3 17.2mph 1:19.8 2 30:22.6 9:48/M 1:42:36.8
2 10 Chandra Endel New Albany OH 579 35 1 16:17.9 8:09/M 1:49.1 2 57:56.0 15.5mph 2:03.2 1 26:40.8 8:36/M 1:44:47.1
3 11 Carol Miller 566 48 3 17:46.3 8:53/M 1:09.5 3 58:06.1 15.5mph 0:57.5 3 31:48.5 10:15/M 1:49:48.1
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 13 Heather Lammers 565 32 1 20:51.7 10:26/M 2:24.0 1 1:08:48.5 13.1mph 1:42.6 1 38:29.2 12:25/M 2:12:16.1
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 14 Tami Niemeyer 588 42 1 25:32.3 12:46/M 1:18.9 1 1:14:21.5 12.1mph 1:38.7 1 47:28.5 15:19/M 2:30:20.2
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 12 Lesley Fraley 577 50 1 21:19.5 10:40/M 1:29.7 1 56:12.9 16.0mph 1:15.5 1 35:09.5 11:20/M 1:55:27.3
 
Top

Open Winners

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Bill Roy 578 51     14:52.9 1 49:46.3 18.1mph 1:22.0 2 23:34.9 7:36/M 1:29:36.2
2 2 John Coscarelli New Knoxville OH 560 65 2 15:02.1 7:31/M 0:45.5 2 51:46.1 17.4mph 0:49.0 3 25:07.2 8:06/M 1:33:30.2
3 3 Andy Muhlenkamp 568 40 1 14:10.2 7:05/M 0:46.2 3 56:52.3 15.8mph 0:31.3 1 21:34.1 6:57/M 1:33:54.2
 
Top

Male 19 & Under

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 7 Wesley Ford 561 14 1 14:41.1 7:21/M 2:06.7 1 55:43.8 16.2mph 2:45.3 1 25:12.5 8:08/M 1:40:29.7
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Tony Homan 580 39 1 14:12.3 7:06/M 0:43.7 1 56:56.9 15.8mph 0:29.0 1 23:45.4 7:40/M 1:36:07.5
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 Todd Henkle 562 54 1 18:11.8 9:06/M 1:04.4 1 48:13.1 18.7mph 0:57.5 1 30:40.4 9:54/M 1:39:07.4
 
Top

Male 60 and over

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 Joe Morgan 567 66 2 18:19.9 9:10/M 0:41.6 1 51:53.7 17.3mph 0:36.4 1 27:27.8 8:51/M 1:38:59.5
2 9 Bruce Kritzler 581 67 1 16:29.4 8:15/M 1:08.5 2 57:11.5 15.7mph 1:15.3 2 27:38.9 8:55/M 1:43:43.7