Meals til Monday 5k & Half Marathon

Age Group Results

October 25, 2014


Results By Lima Run 'N Jog Club www.limarunjograceresults.com


Men: Top Finishers 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 1-10 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Alyssa Turrentine Elida OH 481 17 6 20:51.7 20:51.7 6:44/M
2 Mandy Weimerskirch Delphos OH 432 30 9 22:04.1 22:08.0 7:07/M
3 Kari Taylor LIMA OH 426 34 11 22:29.7 22:33.1 7:15/M
Top

Female 10 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Hannah Jones Lima OH 393 10 46 32:59.4 32:59.4 10:38/M
2 Carmen Blaine Elida OH 466 8 49 33:09.7 33:15.3 10:42/M
3 Olivia Ebling Columbus Grove OH 370 9 53 34:08.4 34:23.7 11:01/M
4 Alana Boyer Spencerville OH 460 9 61 36:22.2 36:24.9 11:44/M
5 Alyiah Boyer Spencerville OH 510 5 73 42:38.2 43:09.0 13:45/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tiffany Basinger Columbus Grove OH 484 19 69 38:40.1 38:55.4 12:28/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Carly Stiger Wapak OH 423 25 17 24:55.0 25:05.6 8:02/M
2 Emily VanDusen Lima OH 430 26 19 24:59.9 25:09.2 8:04/M
3 Sarah Conn Ottawa OH 364 24 21 26:37.5 26:46.4 8:35/M
4 Alyson Harruff Lima OH 387 27 28 27:40.6 27:47.9 8:55/M
5 Stephania Hesseling Lima OH 389 25 31 28:39.8 28:46.7 9:15/M
6 Lauren Aller Lima OH 358 28 32 28:43.7 28:51.6 9:16/M
7 Alisha Wisener Lima OH 433 25 33 28:45.3 28:52.9 9:16/M
8 Lauren Faris Elida OH 375 24 40 32:04.2 32:13.5 10:21/M
9 Christie Foxvog lima OH 377 29 41 32:04.5 32:10.4 10:21/M
10 Erika Lowry Lima OH 395 25 72 40:24.9 40:33.7 13:02/M
11 Julie Moore 497 25 89 50:42.4 50:42.4 16:21/M
12 Jennifer Miesse Celina OH 402 28 91 52:47.7 53:15.8 17:02/M
13 Kristie Duff Lima OH 367 29 93 53:01.3 53:01.3 17:06/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jenny Blaine Elida OH 465 37 20 25:10.5 25:16.5 8:07/M
2 Andrea Knueve Kalida OH 394 35 24 27:00.1 27:06.6 8:43/M
3 Jolanne Hackworth Hebron KY 384 32 30 28:38.7 28:42.3 9:14/M
4 Tonya Ramirez Elida OH 502 37 39 31:55.9 32:01.3 10:18/M
5 Wendy Schimmoeller 505 32 42 32:20.8 32:29.1 10:26/M
6 April Boyer Spencerville OH 461 36 62 36:22.3 36:25.5 11:44/M
7 Sarah Goff Lima OH 380 39 67 38:04.8 38:13.3 12:17/M
8 Stacey Boyer 490 32 75 44:25.1 44:50.2 14:20/M
9 Sarah Carpenter Elida OH 361 34 77 45:12.4 45:28.9 14:35/M
10 Brooke Zerbe Spencerville OH 434 35 79 49:17.4 49:32.4 15:54/M
11 Kristin Jamison Spencerville OH 390 33 80 49:17.6 49:32.5 15:54/M
12 Kelly Voice Spencerville OH 431 37 85 50:36.3 50:56.6 16:19/M
13 Angela Terrill Elida OH 429 33 86 50:37.1 50:56.6 16:20/M
14 Alaina Morris 500 31 87 50:38.7 50:59.1 16:20/M
15 Holly Hefner Lima OH 388 32 90 52:32.6 53:01.7 16:57/M
16 Brandy Musselman 459 39 92 52:47.8 53:15.6 17:02/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Carol Miler 470 46 29 28:19.4 28:19.4 9:08/M
2 Maggie Burch Sidney OH 435 49 48 33:09.0 33:23.2 10:42/M
3 Angie Gibson Elida OH 378 42 64 36:25.7 36:38.1 11:45/M
4 Tiffany Meyer Elida OH 398 42 66 37:54.9 38:11.8 12:14/M
5 Jill Eberle Lima OH 368 45 71 39:28.3 39:36.6 12:44/M
6 Melissa Adkins 482 41 78 48:00.3 48:22.2 15:29/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jeannie Stahl Lima OH 487 52 23 26:57.0 26:57.0 8:42/M
2 Amy Harpster Waynesfield OH 386 52 36 30:25.8 30:31.3 9:49/M
3 Paula Ekis 463 55 55 34:46.8 35:00.0 11:13/M
4 Robin McGinnis Harrod OH 397 58 60 36:00.9 36:15.0 11:37/M
5 Rene Harmon Elida OH 385 57 76 45:12.2 45:29.1 14:35/M
6 Ann Green Lima OH 382 52 81 49:24.6 49:42.5 15:56/M
7 Peggie Stubbs Lima OH 425 59 82 49:25.7 49:43.4 15:56/M
8 Janice Adams 498 55 88 50:41.2 50:41.2 16:21/M
9 Melinda Querry Lima OH 408 58 94 53:42.2 54:05.4 17:19/M
10 Kathy Spaulding Elida OH 419 59 98 54:58.8 55:23.0 17:44/M
11 Diana Leffler 511 57 104 1:05:58.2 1:06:23.7 21:17/M
Top

Female 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Linda Neth Lima OH 491 60 65 37:08.2 37:25.5 11:59/M
2 Deb Pitson Lima OH 405 61 68 38:12.2 38:24.4 12:19/M
3 Jane Schnipke Delphos OH 492 66 83 50:22.1 50:40.1 16:15/M
4 Mary Ann moor 504 60 84 50:23.2 50:41.9 16:15/M
5 Sandy Rufener Lima OH 414 68 96 53:45.3 54:04.6 17:20/M
6 Linda Clay Lima OH 363 67 99 55:36.8 56:00.3 17:56/M
7 Cherie Mc Dermitt 477 63 103 1:05:58.2 1:06:24.1 21:17/M
8 MaryAnn Reichmanis Lima OH 410 68 105 1:05:58.6 1:06:18.5 21:17/M
9 Susan Braley Cridersville OH 360 62 106 1:05:59.5 1:06:21.1 21:17/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Hawkins Elida OH 480 48 1 19:23.8 19:31.0 6:15/M
2 Joshua Robey 483 34 2 19:31.7 19:35.0 6:18/M
3 Corbin Fingerle Elida OH 376 14 3 20:05.0 20:09.5 6:29/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Christian Ebling Columbus Grove OH 369 14 8 21:51.0 21:57.3 7:03/M
2 Bailey Gibson Elida OH 379 13 14 23:23.6 23:28.1 7:33/M
3 Caleb Jones Lima OH 392 14 27 27:34.4 27:39.1 8:54/M
4 Jake Michael Elida OH 401 14 37 30:34.6 30:38.6 9:52/M
5 Dakota Clay Lima OH 362 14 43 32:54.9 33:17.1 10:37/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Austin Sanchez 469 17 4 20:07.1 20:07.1 6:29/M
2 Noah Ebling Columbus Grove OH 371 15 7 20:59.1 21:05.1 6:46/M
3 Camden Clark 464 17 15 24:18.6 24:27.9 7:50/M
4 Ben Cowen 493 16 26 27:15.4 27:27.0 8:47/M
5 Garret Norton 488 16 44 32:55.7 33:05.6 10:37/M
6 Andrew Renner 476 17 45 32:56.7 33:06.8 10:37/M
7 Aaron Dickrede 489 17 50 33:10.5 33:21.1 10:42/M
8 Andrew Jordon 473 17 52 33:23.6 33:31.5 10:46/M
9 Jacob Clarke 474 16 56 34:51.2 34:51.2 11:15/M
10 Nick Sakemiller 471 17 57 34:51.4 34:51.4 11:15/M
11 Brian Tsai 501 16 70 39:00.7 39:11.8 12:35/M
12 Spence Razinger 475 17 100 55:39.9 55:49.7 17:57/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Greg Ekis 462 29 10 22:29.0 22:40.6 7:15/M
2 ETHAN MAXFIELD LIMA OH 396 24 16 24:39.0 25:01.2 7:57/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joel Ream Lima OH 409 32 12 22:57.5 23:09.2 7:24/M
2 Matt Mitchell Lima OH 403 32 22 26:44.1 26:56.5 8:37/M
3 Bradley Taylor Lima OH 427 36 58 35:04.0 35:08.4 11:19/M
4 Jay Doute Lima OH 486 36 59 35:20.3 35:20.3 11:24/M
5 Shane Boyer 509 37 74 42:39.9 43:11.1 13:45/M
6 Benjamin Blumenstein Lima OH 458 32 108 2:29:23.3 2:29:23.3 48:11/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Shawn Schimmoeller 503 43 13 23:11.4 23:17.7 7:29/M
2 Darin Michael Elida OH 399 46 25 27:06.3 27:18.8 8:45/M
3 Dennis Durst Lima OH 455 44 34 28:57.6 29:06.6 9:20/M
4 Bob Jones Lima OH 391 47 47 32:59.6 32:59.6 10:38/M
5 Noel Ebling Columbus Grove OH 372 40 54 34:09.1 34:24.8 11:01/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Sanderson 496 53 5 20:21.6 20:24.5 6:34/M
2 Shawn Stiger 507 52 18 24:55.2 25:05.8 8:02/M
3 Justin Basinger Bluffton OH 508 52 35 29:09.9 29:23.4 9:24/M
4 Gary Faris Elida OH 374 57 51 33:11.6 33:25.6 10:42/M
5 Mike Spaulding Elida OH 418 58 97 54:58.8 55:23.0 17:44/M
Top

Male 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Patrick Schymanski Elida OH 416 65 38 30:58.7 30:58.7 9:59/M
2 Steve Pitson Lima OH 406 62 63 36:25.7 36:38.5 11:45/M
3 Dave Rufener Lima OH 413 67 95 53:44.3 54:03.4 17:20/M
4 Kenneth Braley Cridersville OH 359 65 101 1:03:28.4 1:03:51.7 20:28/M
5 Vern Reichmanis Lima OH 411 70 102 1:03:30.5 1:03:51.3 20:29/M
6 Lee Mc Dermitt 478 65 107 1:06:00.0 1:06:26.4 21:17/M